wtorek, 16 lipca 2013 11:34

Warszawa. Jak dojechać

Warszawa to największe miasto w Polsce, a przy tym stolica kraju - nic więc dziwnego, że musi być bardzo dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami, i... resztą świata. W naszym przewodniku znajdziecie podstawowe informacje dot. dotarcia do Warszawy samolotem (lotniska Okęcie i Modlin), koleją (dworce PKP), autobusem (najważniejsi przewoźnicy i miejsca odjazdów) i samochodem.

SAMOLOT

Lotnisko im. Fryderyka Chopina (zwane powszechnie także Okęciem) znajduje się w dzielnicy Włochy, zaledwie 8 km od centrum. Najłatwiej do portu dojechać autobusami: z Centrum - linią 175, z Grochowa - 148, z Gocławka - 188, z Metra Wilanowska - 331. W nocy na Dworzec Centralny kursuje ponadto linia N32. Na przejazd z lotniska wystarczy bilet na jeden przejazd. Taki sam bilet potrzebny będzie każdemu, kto będzie chciał dojechać z/a lotnisko pociągiem, pod warunkiem, że będzie mógł stację kolejową odnaleźć (obecnie trwa przebudowa lotniska, która ma m.in. połączyć stację z portem). Podróż pociągiem z Centrum może okazać się nadto kłopotliwa ze względu na fakt, że część pociągów odjeżdża z dworca Warszawa Śródmieście, a część - Centralnego. Najlepiej właściwą stację odjazdu sprawdzić przed podróżą na stronie PKP. Z portu odlatuje ponad 30 linii lotniczych, w tym narodowy przewoźnik LOT, oraz niskokosztowe Wizzair. Przed wyjściem z terminala znajduje się postój taksówek – zatrzymują się tutaj wybrane korporacje: Ele Taxi (22 811 11 11), Sawa Taxi (22 644 44 44), Super Taxi (22 196 22). Przejazd nie powinien kosztować więcej niż 40 zł. Jeśli macie taką możliwość, sugerujemy zamówić taksówkę telefonicznie (mamy sporą gwarancję, że przejazd będzie jeszcze najtańszy).

Ponadto lotnisko oferuje salony Executive, salony VIP, bank (Pekao w hali odlotów, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, w soboty od 8:00 do 14:00, a kasy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:30, w soboty od 8:00 do 14:00), bankomaty, kantory, punkty wynajmu samochodów, biura podróży oraz punkty do ładowania baterii w urządzeniach elektronicznych oraz punkty ochronnego foliowania bagażu. Można tu skorzystać z darmowego internetu (wifi).

Warszawę obsługuję także drugie lotnisko - w Modlinie, skąd odbywają się rejsy linii Ryanair. W terminalu znajdziemy kantor, bankomat, można skorzystać z darmowego internetu (wifi) oraz wynająć samochód.

W ciągu całego dnia na trasie Modlin – Warszawa do dyspozycji podróżnych są 42 połączenia (14 połączeń lotniskowych oznaczonych specjalnym piktogramem samolotu oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin na linii w kierunku do Działdowa). Spośród 14 połączeń lotniskowych, 11 pociągami można dojechać bezpośrednio na Lotnisko Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin – Warszawa Zachodnia.
Pomiędzy stacją kolejową Modlin, a terminalem Lotniska Warszawa/Modlin, co 20-30 minut kursują specjalne autobusy lotniskowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na łączonym bilecie za 15 zł (pociąg+autobus) można dojechać z centrum Warszawy aż pod sam terminal. Bilet ten uprawnia do korzystania przez 60 minut ze środków komunikacji miejskiej na obszarze pierwszej strefy biletowej ZTM w Warszawie (autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM ), od godziny wpisanej odręcznie na bilecie. Podróżni, którzy na podstawie tego biletu zamierzają odbyć przejazd metrem mogą korzystać z wind prowadzących do peronów lub zaopatrzyć się w Punktach Obsługi Pasażerów w bezpłatne wejściówki do metra. Cena przejazdu autobusem ze stacji Modlin do Lotniska Warszawa Modlin wynosi 5 zł.

AUTOBUS

Największy dworzec autobusowy (Polonus) usytuowany jest przy Dworcu Zachodnim, skąd oprócz autokarów krajowych, odjeżdżają także przewoźnicy międzynarodowi. Atrakcyjną cenowo ofertę ma obecnie sieć Simple Express, z którą dojedziemy stąd do Berlina, lub na wschód - Wilna, Rygi, Talina i Petersburga.  Stolice krajów nadbłatyckich, wieden, Pragę i Berlin możemy także odwiedzić dzięki wschodniemu przewoźnikowi Ecolines. Stąd kursuje też BestBus Travel do Berlina i Amsterdamu, choć ceny atrakcyjne są tylko w czasie wyprzedaży.

Drugi co do wielkości dworzec autobusowy znajduje się za Dworcem Wschodnim, od ulicy Lubelskiej (stąd odjeżdżają autobusy w kierunku wschodnim). Prywatnych przewoźników znajdziemy ponadto na przystanku w Al. Jana Pawła II (przy Złotych Tarasach/hotelu Holiday Inn), przy Porcie Lotniczym Okęcie, na tyłach hotelu Marriott przy ul. Nowogrodzkiej (m.in. minibusy do Lublina) oraz spod Pałacu Kultury od strony Marszałkowskiej (np. minibusy na Mazury, autobus na lotnisko w Modlinie) lub spod Domów Centrum.

Najlepsze (choć nie niezawodne) wyszukiwarki autobusowych połączeń po kraju oferują strony PKP Polonus i e-podróżnik.

Najtaniej z/do Warszawy dojedziemy siecią Polskibus.com (ceny biletów w internecie od 2 zł). Autobusy do i z: Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ostródy, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Torunia, Wrocławia i Zakopanego odjeżdżają z dwóch miejsc - ze stacji Metro Wilanowska (kierunki południowe) i stacji Metro Młociny (kierunki północne i zachodnie). Ponadto linia obsługuje 5 europejskich lokalizacji: Berlin (razem z lotniskiem Berlin Schönefeld), Bratysławę, Pragę i Wiedeń. Stacjonarny punkt stacjonarny znajduje się przy przystanku Metro Wilanowska.

Jeśli bilety na Waszą trasę zostały sprzedane (co zdarza się szczególnie w okresie świąt), spróbujcie poszukać biletów na Allegro lub Gumtree. Nie gwarantujemy bezpieczeństwa transakcji, ale zawsze warto spróbować.

KOLEJ

Niektóre przejazdy, szczególnie jeśli chodzi o czas, nie mogą jednak konkurować z koleją. Pociągiem bowiem szybciej dostaniemy się np. do Krakowa (3 godziny). Cena takiego przejazdu będzie jednak znacznie wyższa, chyba że skorzystamy z internetowych promocji PKP. W Warszawie mamy trzy główne dworce kolejowe: Dworzec Centralny (odnowiony w związku z Euro 2012, i poddawany regularnym modernizacjom), Warszawa Zachodnia (obecnie przebudowywana; dogodny punkt wysiadkowy dla osób chcących dotrzeć zachodnich i południowo-zachodnich dzielnic) i Warszawa Wschodnia (odbudowany w związku z Euro2012; wygodny punkt wysiadkowy dla tych, którzy chcą dotrzeć do dzielnic po prawej stornie Wisły). Większość pociągów dalekobieżnych zatrzymuje się za wszystkich trzech stacjach. Bilety na pociągi kupimy bezpośrednio na stacjach, w biurach podróży (z prowizją), w samoobsługowych automatach biletowych (na przejazdy TLK, Intercity i ekspresowe) i internet (Intercity). W halach głównych Dworca Centralnego i Warszawy Wschodnie można korzystać z bezpłatnego wifi.

Ruch kolejowy podmiejski obsługują m.in. dworce: Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska i Warszawa Wileńska.

SAMOCHÓD

Główne trasy dojazdowe do Warszawy to odcinki 4 głównych tras europejskich: z północy: trasa E77 (z Gdańska); ze wschodu: trasa E67 (z Białegostoku), trasa E30 (z Terespola); od południa: trasa E67 (z Wrocławia); trasa E77 (z Krakowa); z zachodu: trasa E30 (z Poznania).

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. przejazdy dzielone autem. Jeśli więc nie mamy nic przeciwko jeździe z nieznajomym (a może być to przecież okazja do zawarcia nowych znajomości), możemy spróbować wyszukać interesujące nas trasy w którymś z serwisów pośredniczącym w aranżacji takich przejazdów, jak np. BlaBlaCar czy Car Pooling.

 

Ostatnio zmieniany środa, 30 lipca 2014 11:03