wtorek, 16 lipca 2013 11:34

Warszawa. Jak dojechać

Warszawa to największe miasto w Polsce, a przy tym stolica kraju - nic więc dziwnego, że musi być bardzo dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami, i... resztą świata. W naszym przewodniku znajdziecie podstawowe informacje dot. dotarcia do Warszawy samolotem (lotniska Okęcie i Modlin), koleją (dworce PKP), autobusem (najważniejsi przewoźnicy i miejsca odjazdów) i samochodem.

SAMOLOT

Lotnisko im. Fryderyka Chopina (zwane powszechnie także Okęciem) znajduje się w dzielnicy Włochy, zaledwie 8 km od centrum. Najłatwiej do portu dojechać autobusami: z Centrum - linią 175, z Grochowa - 148, z Gocławka - 188, z Metra Wilanowska - 331. W nocy na Dworzec Centralny kursuje ponadto linia N32. Na przejazd z lotniska wystarczy bilet na jeden przejazd. Taki sam bilet potrzebny będzie każdemu, kto będzie chciał dojechać z/a lotnisko pociągiem, pod warunkiem, że będzie mógł stację kolejową odnaleźć (obecnie trwa przebudowa lotniska, która ma m.in. połączyć stację z portem). Podróż pociągiem z Centrum może okazać się nadto kłopotliwa ze względu na fakt, że część pociągów odjeżdża z dworca Warszawa Śródmieście, a część - Centralnego. Najlepiej właściwą stację odjazdu sprawdzić przed podróżą na stronie PKP. Z portu odlatuje ponad 30 linii lotniczych, w tym narodowy przewoźnik LOT, oraz niskokosztowe - Wizzair i Ryanair. Przed wyjściem z terminala znajduje się postój taksówek – zatrzymują się tutaj wybrane korporacje: Ele Taxi (22 811 11 11), Sawa Taxi (22 644 44 44), Super Taxi (22 196 22). Jeśli macie taką możliwość, sugerujemy zamówić taksówkę telefonicznie (mamy sporą gwarancję, że przejazd będzie najtańszy).

Warszawę obsługuję także drugie lotnisko - w Modlinie. Zaliczyło ono wprawdzie falstart kiedy okazało się, że pas startowy nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, jednak od 30 września 2013 roku rejsy linii Ryanair ponownie odbywają się z i do Modlina. Sam dojazd na lotnisko jest odrobinę problematyczny, jednak nie niemożliwy. Sugerujemy dwa rozwiązania: pociąg PKP+autobus (tutaj znajdziecie rozkład jazdy pociągów do Modlina, przy czym między stacją a lotniskiem kursuje autobus wahadłowy - cena za bilet łączony to 13 zł) lub bezpośrednie autobusy. Wyczerpujący przewodnik nt. dojazdu na lotnisko znajdziecie w serwisie Fly4Free (wystarczy kliknąć).

AUTOBUS

Pojawienie się w 2011 roku Polskiego Busa spowodowało prawdziwą rewolucję w przejazdach krajowych, szczególnie jeśli chodzi o komfort jazdy (wygodne siedzenia i gniazdko przy każdym fotelu) oraz cenę (zaczynają się od 2 zł, a rezerwacja działa jak w liniach lotniczych - im wcześniej kupimy bilet, tym taniej pojedziemy). Polskibus.com odjeżdża z dwóch miejsc - przystanki znajdziemy przy stacji Metro Wilanowska (kierunki południowe) oraz przy stacji Metro Młociny (kierunki północne i zachodnie). Polskibus.com jeździ do i z: Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ostródy, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Torunia, Wrocławia i Zakopanego. Ponadto brytyjska firma obsługuje 5 europejskich lokalizacji: Berlin (razem z lotniskiem Berlin Schönefeld), Bratysławę, Pragę i Wiedeń. Bilety najłatwiej i najtaniej zarezerwować przez stronę internetową przewoźnika, natomiast punkt stacjonarny znajduje się przy przystanku Metro Wilanowska. Jeśli bilety na Waszą trasę zostały sprzedane (co zdarza się szczególnie w okresie świąt), spróbujcie poszukać biletów na Allegro lub Gumtree. Nie gwarantujemy bezpieczeństwa transakcji, ale zawsze warto spróbować.

Największy dworzec autobusowy (Polonus) usytuowany jest przy Dworcu Zachodnim, skąd oprócz autokarów krajowych, odjeżdżają także przewoźnicy międzynarodowi. Atrakcyjną cenowo ofertę ma obecnie sieć Simple Express, z którą dojedziemy stąd do Berlina, lub na wschód - Wilna, Rygi, Talina i Petersburga. Od lutego 2014 r. kursować z kolei zacznie BestBus Travel do Berlina i Amsterdamu.

Drugi co do wielkości dworzec autobusowy znajduje się za Dworcem Wschodnim, od ulicy Lubelskiej. Prywatnych przewoźników znajdziemy ponadto na przystanku w Al. Jana Pawła II (przy Złotych Tarasach/hotelu Holiday Inn), przy Porcie Lotniczym Okęcie, na tyłach hotelu Marriott przy ul. Nowogrodzkiej (m.in. minibusy do Lublina) oraz spod Pałacu Kultury od strony Marszałkowskiej (np. minibusy na Mazury) lub spod Domów Centrum.

Najlepsze (choć nie niezawodne) wyszukiwarki autobusowych połączeń po kraju oferują strony PKP Polonus i e-podróżnik.

KOLEJ

Niektóre przejazdy, szczególnie jeśli chodzi o czas, nie mogą jednak konkurować nawet z koleją. Pociągiem bowiem szybciej dostaniemy się np. do Krakowa. Cena takiego przejazdu będzie jednak znacznie wyższa. W Warszawie mamy trzy główne dworce kolejowe: Dworzec Centralny (odnowiony w związku z Euro 2012, i poddawany regularnym modernizacjom), Warszawa Zachodnia (omijajcie jeśli tylko możecie; dogodny punkt wysiadkowy dla osób chcących dotrzeć zachodnich i południowo-zachodnich dzielnic) i Warszawa Wschodnia (odbudowany w związku z Euro2012, ale niestety pieniędzy na perony już nie starczyło; punkt wygodny dla tych, którzy chcą dotrzeć do dzielnic po prawej stornie Wisły). Większość pociągów dalekobieżnych (ale nie wszystkie) zatrzymuje się za wszystkich trzech stacjach. Bilety na pociągi kupimy bezpośrednio na stacjach, w biurach podróży (z prowizją), w samoobsługowych automatach biletowych (większość głównych stacji, ale tylko przejazdy TLK, Intercity i ekspresowe) i internet (Intercity).

Ruch kolejowy podmiejski obsługują m.in. dworce: Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Powiśle, Warszawa Ochota i Warszawa Wileńska.

SAMOCHÓD

Główne trasy dojazdowe do Warszawy to odcinki 4 głównych tras europejskich: z północy: trasa E77 (z Gdańska); ze wschodu: trasa E67 (z Białegostoku), trasa E30 (z Terespola); od południa: trasa E67 (z Wrocławia); trasa E77 (z Krakowa); z zachodu: trasa E30 (z Poznania).

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. przejazdy dzielone autem. Jeśli więc nie mamy nic przeciwko jeździe z nieznajomym (a może być to przecież okazja do zawarcia nowych znajomości), możemy spróbować wyszukać interesujące nas trasy w którymś z serwisów pośredniczącym w aranżacji takich przejazdów, jak np. BlaBlaCar czy Car Pooling.

Ostatnio zmieniany piątek, 30 maja 2014 20:28